MEGA YAZILIM BİLİŞİM LTD. ŞTİ.
S.S.S
SIKÇA SORULAN SORULAR

Windows XP Home Edition ile Windows XP Professional Edition arasındaki farklar

Kaynak:http://www.microsoft.com/turkiye/windowsxp/hangisurum.asp 

Microsoft Windows XP işletim sistemine yükseltme yaparken, Windows XP Professional ve Windows XP Home Edition sürümlerinden birini seçebilirsiniz. Windows XP Professional Windows XP Home Edition'un sahip olduğu tüm özellikleri içermesinin yanı sıra, işletmelere ve ileri düzeyde ev kullanımına yönelik özelliklere sahiptir. Windows XP Professional en iyi seçim mi?

Size en uygun olan sürümü bulmak için aşağıdaki beş soruya yanıt verin:

Masanızın başında değilken, tüm veri ve uygulamalarınızı kullanabilmek için bilgisayarınıza uzaktan erişmek istiyor musunuz?
Uzaktan Masaüstü, yalnızca Windows XP Professional'da bulunan bir özelliktir. Bu özellik sayesinde bilgisayarınızı Windows-tabanlı başka bir bilgisayardan bağlanarak kullanabilecek şekilde ayarlayabilirsiniz. Bir dosyayı evde mi unuttunuz? Yanınızda bir dizüstü bilgisayar taşımak istemiyor musunuz? Uzaktan Masaüstü özelliği bilgisayarınıza her yerden erişim olanağı sunuyor.  

Büyük bir ağa bağlanıyor musunuz?
Windows XP, bir Windows etki alanına bağlanmanıza ve bu etki alanında çalışabilmenize izin verdiğinden, okul veya ofis ağları gibi büyük ağlara bağlanmak isteyen kullanıcılar için en iyi çözümdür. 

Bilgisayarınızdaki dosyalarınızda ve klasörlerinizde bulunan önemli bilgilere başkalarının erişmesini istemiyor musunuz?
Windows XP Professional'da bulunan ancak Windows XP Home Edition'da olmayan Şifreleme Dosya Sistemi (EFS) sayesinde, dosyalarınızı ve klasörlerinizi şifreleyerek önemli bilgilerinizi hırsızlara ve hackerlara karşı koruyabilirsiniz. Kısıtlı Dosya Erişimi de yalnızca Professional sürümünde bulunan bir özelliktir. Bu özellik sayesinde istediğiniz dosya, uygulama ve diğer kaynaklara erişimi kısıtlayabilirsiniz.  

Ciddi bir hata oluştuğunda sisteminizin tamamen geri yüklenmesini ister misiniz?
Windows XP Professional verileri yedekleme ve geri yüklemede Home Edition'a göre daha sağlam çözümler sunuyor. Sistemi  

Kendinizi "uzman kullanıcı" olarak değerlendiriyor musunuz?
Windows XP Professional buraya sığmayacak kadar çok yeni özellikler içermektedir. Yalnız şunu söyleyebiliriz ki, bilgisayarlarından en iyi şekilde yararlanmak isteyen kullanıcılar "Profesyonel kullanımı" tercih edeceklerdir. Sadece Windows XP Professional sürümünde bulunan ek özellikler şunlardır:

- Birden fazla PC bulunan ortamlarda gelişmiş ağ kullanımı
- Internet Information Services (IIS), kişisel Web sitelerini barındırmanızı ve yönetmenizi sağlayan bir Windows XP Professional özelliğidir.
- Çoklu-işlemci kullanan sistemlere yönelik destek
- Birden fazla dil desteği


Windows XP Professional'ın özellikleri hakkında daha fazla bilgi için tıklayın.

Eğer yukarıdaki sorulardan bir veya daha fazlasına "evet" yanıtı verdiyseniz, Windows XP Professional sizin için doğru işletim sistemidir.